40% Polaków przyznaje, że ich dzieci korzystają z sieci bez kontroli

40% Polaków przyznaje, że ich dzieci korzystają z sieci bez kontroli

O bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci obawia się aż 56% Polaków. Jednocześnie jednak aż 40% rodziców przyznaje, że nie ma zainstalowanego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej na telefonach dzieci, aby monitorować w jaki sposób korzystają one z komórki oraz co robią w internecie. Być może wynika to faktu, że większość z Polaków uważa, że ważniejsze niż kontrola jest to, aby dziecko miało zainstalowane oprogramowanie chroniące go przez cyberzagrożeniami – wynika z badania Coleman Parkes Research, które zostało zrealizowane na zlecenie Allot, jednego globalnych liderów oferujących rozwiązania w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Według wyników badań, oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej na telefonach swoich dzieci zainstalowało 60% rodziców, z czego 56% faktycznie korzysta z jego możliwości. Najczęściej tego typu oprogramowanie jest wykorzystywane do monitorowania zachowania dzieci w sieciach społecznościowych i alarmowania w przypadku zetknięcia się tam dziecka z wulgarnym językiem lub agresją (56% wskazań), do blokowania wybranych funkcji różnych aplikacji (50%) oraz nieprzyzwoitych treści (48%). Narzędzia do kontroli rodzicielskiej często są także wykorzystywane do limitowania czasu, jakie dziecko może spędzić w internecie (41%) oraz aby mu umożliwić wysyłanie alertów SMS (41%).

Tylko 39% polskich rodziców stwierdziło, że usługa kontroli rodzicielskiej jest dla nich ważna, a 41% było niezdecydowanych przy tym pytaniu. Zbieżne z tym są odpowiedzi na pytanie o to, czy ważniejsza jest kontrola rodzicielska czy zabezpieczenie dziecka przez instalację na jego urządzeniu odpowiedniego oprogramowania. Na to pierwsze rozwiązanie wskazało 34% respondentów, podczas gdy drugą opcję wybrało 66% Polaków. To wyraźnie pokazuje w kierunku jakiego rozwiązania skłaniają się Polacy” – komentuje wyniki badań Ian Parkes z firmy Coleman Parkes Research.

Gdzie i za ile Polacy chcą chronić swoje dzieci przed cyberzagrożeniami?

Zdaniem rodziców, ich dzieci najbardziej potrzebują ochrony przed cyberzagrożeniami podczas łączenia się z internetem przez sieć komórkową – ta opcja uzyskała aż 48% wskazań. Na kolejnych miejscach znalazły się: korzystanie z internetu przez publiczne WiFi (45% wskazań), z domowej sieci (44%), a nawet wtedy, kiedy korzystają z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych bez połączenia do internetu (38%).

Polacy byliby skłonni zapłacić średnio ok. 25 zł więcej niż ich obecny abonament telefoniczny lub internetowy za opcję, która automatycznie zapewniłaby im lepsze funkcje w zakresie kontroli rodzicielskiej. 27% respondentów oczekiwałaby przy tym jednorazowej płatności za taką usługę z góry. Z kolei 1% badanych oczekuje takiej funkcji od swojego dostawy usług internetowych lub operatora za darmo” – mówi Ian Parkes.


Badanie internetowe Allot i Coleman Research zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w sierpniu 2020 roku.


O Allot

Allot Ltd. (NASDAQ: ALLT, TASE: ALLT) jest wiodącym dostawcą innowacyjnych rozwiązań w zakresie inteligencji sieciowej i bezpieczeństwa dla dostawców usług telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw na całym świecie. Firmy te mogą zainstalować rozwiązania Allot na swojej infrastrukturze, aby zapewnić swoim klientom automatyczną ochronę przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem, filtrowanie treści, a także wymusić kontrolę rodzicielską na wskazanych urządzeniach. Rozwiązania Allot są wykorzystywane przez ponad 500 dostawców usług mobilnych, stacjonarnych i w chmurze, a także przez ponad 1000 przedsiębiorstw. Rozwiązanie bezpieczeństwa sieciowego jako usługi od Allot osiągnęło ponad 50% penetrację u niektórych dostawców usług i korzysta z niego ponad 20 milionów abonentów na całym świecie.