6 kroków do przygotowania jakościowego wideo na TikToku

6 kroków do przygotowania jakościowego wideo na TikToku
Ponad 700 milionów razy pobrano aplikację TikTok w zeszłym roku, czyniąc ją najczęściej ściąganą aplikacją mobilną na świecie, wynika z danych Sensor Tower. Platforma wyprzedziła m.in. Facebooka i Instagram. Szybko rosnące grono odbiorców przyciąga firmy, które chcą dotrzeć do nowych klientów. Poznajcie sześć porad jak przygotować materiał, który zachwyci wizualnie i odpowiednio zaprezentuje produkt na platformie TikTok.

 

Jak podaje raport Sensor Towers, TikTok jest nie tylko najczęściej pobieraną aplikacją, ale to również globalny lider pod względem generowanego przychodu. Marki chętnie inwestują w promocję na tej platformie, a jej użytkownicy wysoko oceniają doświadczenie w kontakcie z reklamą, o czym świadczy zwycięstwo TikToka w kategorii platform cyfrowych w zestawieniu Ad Equity firmy Kantar w 2021 roku.

 

TikTok jest świetnym miejscem na kreatywne formaty wideo. Błyskawicznie zyskuje popularność i wciąż cieszy się wysokim zaangażowaniem użytkowników, co mamy okazję obserwować na naszym kanale kulinarnym dla całej rodziny TipTopChef – mówi Anna Sanocka, CEO Prospero Film & Media. Widzimy m.in. po generowanym zasięgu i pozytywnych reakcjach na materiały, że użytkownicy oczekują dopracowanych, jakościowych form wideo. Na TikToku wykorzystujemy doświadczenie z lokowania produktów w największych formatach kulinarnych, takich jak MasterChef, Top Chef czy Hell’s Kitchen. Pokazujemy użytkownikom, że treści publikowane na TikToku jakościowo dorównują contentowi, który znamy z programów czy reklam telewizyjnych. Ta nowa jakość – do tej pory nieobecna lub słabo obecna na TikToku – przyciąga coraz większa rzeszę marek.

 

Przyciągający i angażujący materiał to nie tylko wyjątkowy pomysł, ale także profesjonalna realizacja. W jaki sposób przygotować wideo, aby zwrócić uwagę odbiorców?
   

 1. Nagraj wideo w wysokiej rozdzielczości
Dziś multimedialne studio nagrań mieści się w kieszeni. Najpopularniejszą metodą na nagrywanie TikToków jest właśnie użycie tego, co mamy pod ręką, czyli smartfonów, które są wyposażone w coraz lepsze obiektywy.
Jednak – szczególnie w profesjonalnych produkcjach – warto sięgnąć po aparat fotograficzny i kamerę. Zapewnią nie tylko lepszą jakość obrazu, ale umożliwią również filmowanie materiału z różnych ujęć jednocześnie. Dzięki temu finalny materiał będzie bardziej zróżnicowany i dynamiczny, a dla widza – ciekawszy.

 

   

 1. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Dobra prezentacja produktu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Przygotowane wideo powinno być jasne, wyraźne, w czym pomoże trzypunktowe oświetlenie. Technika ta gwarantuje odpowiednie doświetlenie postaci i kadru bez generowania rozpraszających cieni.
Barwa światła wszystkich użytych w nagraniu lamp powinna być jednakowa, a temperatura najlepiej powinna przypominać naturalne słońce (ok. 5 000 K).
   

 1. Zaplanuj ujęcia i odpowiednio kadruj materiał
Przygotowanie planu nagrania ułatwi pracę i przyspieszy proces realizacji wideo. Przed terminem filmowania przygotujcie poglądowy storyboard. Rozpiszcie, które elementy mają być widoczne w planie szerokim, a które chcecie pokazać na zbliżeniach – zadbajcie o atrakcyjne przedstawienie produktów.
Pamiętajmy, że TikTok to bardzo dynamiczne medium, w którym pierwsze sekundy decydują o tym, czy użytkownik scrollujący platformę zatrzyma się na waszym materiale.
Dlatego w pierwszych sekundach pokażcie najciekawsze ujęcia, które zatrzymają uwagę widza – np. zbliżenie na produkt lub szeroki plan. Nie ma jednoznacznej reguły co może zwrócić uwagę, więc eksperymentujcie!

 

                                                  Wybrane kadry prezentujące produkty i przygotowywane potrawy na kanale TipTopChef
   

 1. Przygotuj dynamiczny montaż nagranych scen
TikTok jest jednym z najbardziej dynamicznych mediów społecznościowych. Nie znosi nudy, dłużyzn i braku dynamicznego montażu w materiałach wideo. Przygotowując nagranie do publikacji możecie korzystać z edycji poprzez smartfon, ale daje on mocno ograniczone możliwości. Dlatego, realizując produkcję wysokiej jakości, warto skorzystać ze specjalnego programu do montażu, który daje wiele możliwości kompilacji scen czy dodawania efektów graficznych i animacyjnych.

 

Dynamiczne przejścia, kontrastowanie planów, przechodzenie od slow motion do przyspieszonych ujęć uatrakcyjnią każdy materiałtłumaczy Anna Sanocka z Prospero FMPamiętając, że materiały TikTokowe oglądamy na ekranie telefonu, przed publikacją warto sprawdzić, czy nasz produkt w sekwencji montażu na pewno jest odpowiednio widoczny na niewielkim ekranie, a jego sposób użycia pozostaje czytelny – dodaje.
 1. Dobierz odpowiedni mikrofon i podkład dźwiękowy
Nawet jeśli obraz wideo będzie dobrze doświetlony, dynamicznie zmontowany i nagrany w wysokiej jakości, jego odbiór może popsuć jeden element – dźwięk.

 

Jeśli nagrywasz wideo z uczestnikami, zapewnij im mikrofon krawatowy, przypinany np. do koszulki. Dzięki temu masz pewność, że wypowiedziane kwestie będą zrozumiałe dla użytkowników. Szumy, czy zbyt cicho nagrany głos może zniechęcić odbiorców do dokończenia oglądania materiału.
Ważną kwestią jest również dobór podkładu muzycznego. Powinien być dostosowany do tematyki i współgrać z obrazem, aby wzmacniać pozytywne emocje odbiorców. Dobrze dobrana muzyka nie zakłóca obrazu, ale go dopełnia – stanowi integralną część materiału wideo.
   

 1. Zadbaj o dobry nastrój występujących
Jeśli dobra energia będzie na planie, użytkownicy na pewno dostrzegą ją w przygotowanym materiale wideo. Zadbaj o dobre samopoczucie występujących w twoim nagraniu – porozmawiaj z nimi przed nagraniem, powiedz jak będzie przebiegało, żeby czuli się komfortowo, zaprezentuj miejsce nagrania, spytaj gdzie będą się czuli najlepiej, wypracujcie wspólnie najlepsze ustawienie.

 

To od komfortu wszystkich uczestników nagrania zależy dobry efekt materiału wideo.

 Prowadzący program TipTopChef w swobodny sposób prezentują jak łatwo przygotować smaczne dania

 

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie wideo to dopiero część sukcesu. Po publikacji oczekujemy dużych zasięgów, a w ich uzyskaniu pomocna jest precyzyjnie targetowana płatna promocja. Wykorzystując dane o użytkownikach można dotrzeć do osób, których profil najbardziej pasuje do tematyki promowanego wideo.

 

TikTok daje wiele możliwości płatnej promocji, jak reklamy In-Feed, czyli sugerowane dla konkretnego użytkownika, czy TopView prezentowane jako pierwsze w feedzie. Kluczem do efektywności jest dobór formatu i celne stargetowanie odbiorcówtłumaczy Grzegorz Kosiński, CEO Audience Network, agencji performance marketingowej, współtworzącej kanał TipTopChef. W kampanii dla marki Tefal na kanale TipTopFamily wygenerowaliśmy ponad 1,8 mln obejrzeń, a materiał został przyjęty entuzjastycznie – uzyskaliśmy ponad 46 tys. polubień i ponad 200 komentarzy, w tym mnóstwo pozytywnych treści m.in. “Ooo fajny przepis!”, “Mega jesteście!”, czy “wygląda pysznie”, “mniam”. Generowanie zasięgu we właściwej grupie docelowej i wpasowanie się w jej gusta jest możliwe właściwie w każdej kategorii, dzięki wykorzystaniu w kampaniach analizy danych.

 

TikTok najszybciej spośród najpopularniejszych platform społecznościowych osiągnął pierwszy miliard użytkowników. Potrzebował na to pięciu lat, a Facebook, Instagram, czy YouTube – ośmiu. Platforma stworzona przez ByteDance wciąż się rozpędza. Jakie ma perspektywy? Biorąc pod uwagę rozwój formatu wideo i rosnące inwestycje w tę formę reklamy, w najbliższych latach o TikToku będzie jeszcze głośno, a wyróżnią się te marki, które będą realizowały naturalne wideo, szczególnie dopracowane pod względem wizualnym.