Czy IT jest kobietą? – spotkanie online z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią” Już 9 czerwca godz. 13.00

Czy IT jest kobietą? – spotkanie online z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią” Już 9 czerwca godz. 13.00
Już dziś, 9 czerwca br. o godz. 13:00 rozpocznie się kolejne wydarzenie z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią” tworzonego przez redakcję „Wysokich Obcasów”. Spotkanie poświęcone kobietom w świecie nowych technologii transmitowane będzie na żywo m.in. na facebookowym profilu „Wysokich Obcasów” oraz „Gazety Wyborczej”. Głos w nim zabiorą m.in. Katarzyna Pachocka-Nowok z RST Software Masters oraz Magdalena Perkowska z Capgemini. Raport Komisji Europejskiej „Woman in digital age” mówi o tym, że obecnie jedynie 24 na 1000 kobiet kończą uczelnie wyższe w dziedzinach takich, jak informatyka czy telekomunikacja, a jedynie 6 z nich podejmuje pracę w sektorze cyfrowym. To oznacza, że nadal niewielka liczba kobiet jest zainteresowana rozwojem zawodowym w tym obszarze lub też rynek nie stwarza warunków do uwolnienia potencjału, który kobiety mogą wnieść do „cyfryzującego się świata”. Czy więc świat nowych technologii to miejsce, w którym na sukces mogą liczyć jedynie mężczyźni?

Ponadto, sytuacja związana z pandemią znacznie przyspieszyła procesy digitalizacji i pokazała, że przyszłość stoi przed ekspertami z zakresu nowych technologii, a różnorodność zespołów znacznie poprawia jakość komunikowania się, rozwiązywania problemów i poszukiwania synergii. Jak więc zmienia się nastawienie kobiet do nauki i pracy w IT?

Do dyskusji na temat kobiet w świecie nowych technologii zostały zaproszone ekspertki w tej dziedzinie:

  • Magdalena Perkowska – Senior Delivery Architect i Dev Lead’a w Capgemini, absolwentka Informatyki stosowanej na wydziale Fizyki UAM Poznań, od ponad 10 lat aktywna zawodowo w branży tworzenia oprogramowania/IT;
  • Katarzyna Pachocka-Nowok – pełniąca rolę Vice President in Charge of Operation w RST Software Masters, absolwentka wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe wzmacniała edukacją podyplomową na Akademii Leona Koźmińskiego oraz ICAN Institute; to pod jej skrzydłami firma urosła z 48 do 170 pracowników;
  • dr inż. Anna Zatwarnicka – p.o. kierowniczki w Katedrze Informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej; ukończyła Politechnikę Wrocławską, Wydział Informatyki i Zarządzania, kierunek Informatyka na specjalności Inżynieria Oprogramowania, obroniła doktorat z rozproszonych systemów webowych, pod kierunkiem prof. Leszka Borzemskiego z Politechniki Wrocławskiej, w ramach którego zajmowała się poprawą infrastruktury dla usług WWW z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji.

Najbliższe wydarzenie online z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią” odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 13:00 m.in. na facebookowym profilu „Wysokich Obcasów” i „Gazety Wyborczej” oraz w serwisach Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl.

Spotkanie, które poprowadzi Michał Karbowiak z Concordia Design Wrocław, będzie nagrywane i zostanie udostępnione na profilu „Wysokich Obcasów” na Facebooku. Udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji – tutaj.


„Kobiety wiedzą, co robią”

„Kobiety wiedzą, co robią” to projekt stworzony przez redakcję „Wysokich Obcasów”, prowadzony od 2018 r. w całej Polsce. Cykl spotkań z niezwykłymi kobietami ze świata biznesu, nauki, sportu czy kultury ma na celu budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. Przed pandemią polegał na bezpośrednich spotkaniach czytelniczek magazynu z kobietami z różnych środowisk i obszarów, a od zeszłego roku, w związku z pandemią koronawirusa, wydarzenia odbywają się online.