Ekspertka: polscy naukowcy na tle Europy publikują dużo o sztucznej inteligencji, ale są rzadko cytowani

Ekspertka: polscy naukowcy na tle Europy publikują dużo o sztucznej inteligencji, ale są rzadko cytowani

Na tle państw UE polscy naukowcy publikują dużo prac o sztucznej inteligencji, ale ich wpływ, mierzony poziomem cytowań jest niski – oceniła w rozmowie z PAP ekspertka dr Agata Frankowska. Od 2010 do 2021 r. opublikowali prawie 14 tys. prac na ten temat.

W styczniu Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) opublikował raport prezentujący na podstawie bazy Scopus (naukowa baza danych)liczbę publikacji z zakresu sztucznej inteligencji i ich cytowalność w czasopismach z nauk ścisłych i technicznych. Z raportu wynika, że w latach 2010-2021 naukowcy opublikowali na świecie 949 tys. publikacji o sztucznej inteligencji.

Polscy badacze przygotowali prawie 14 tys. publikacji i tym samym znaleźli się na piątym miejscu (za Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią) wśród państw Unii Europejskiej, co – według dr Agaty Frankowskiej – idzie w parze z potencjałem demograficznym naszego kraju.

“Niestety, poziom cytowań prac z zakresu sztucznej inteligencji, czyli intensywność powoływania się przez innych badaczy na polskie prace, jest niższy niż średni poziom cytowań w tym obszarze na świecie. Z naszej analizy wynika, że są one cytowane 34 proc. rzadziej” – zaznaczyła współautorka raportu dr Agata Frankowska z OPI PIB.

Pełna treść artykułu:

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95221%2Cekspertka-polscy-naukowcy-na-tle-europy-publikuja-duzo-o-sztucznej

Źródło informacji: PAP Mediaroom

Źródło informacji: Nauka w Polsce