Gazeta.pl i Klub Komediowy łączą siły w improwizacji „Historii bez Polki”

Gazeta.pl i Klub Komediowy łączą siły w improwizacji „Historii bez Polki”

Już dzisiaj, 13 kwietnia o godzinie 21:00 na stronie głównej Gazeta.pl zaprezentowany zostanie improwizowany spektakl „Historia bez Polki” w wykonaniu Klubu Komediowego. Wydarzenie bazuje na publikacji stworzonej przez redakcję portalu, przedstawiającej obraz kobiet wyłaniający się z podręczników używanych w szkołach podstawowych.

„Historia bez Polki” miała swoją premierę 8 marca br. Publikacja powstała po przewertowaniu kilku tysięcy stron podręczników do historii wykorzystywanych w polskich szkołach podstawowych. Wydany podręcznik podsumowywał powielany od lat portret kobiet, które w książkach do historii prezentowane są zazwyczaj jedynie jako dodatki do mężczyzn. Klub Komediowy wziął na warsztat stworzony przez redakcję materiał i już 13 kwietnia zaprezentuje improwizowany spektakl oparty na tych treściach.

Przebieg całego spektaklu ma charakter improwizowany, co oznacza, że będzie powstawał na bieżącowyjaśnia Karolina Norkiewicz, improwizatorka i managerka ds. repertuaru w Klubie Komediowym. – Postaramy się odnieść do tematu jak najbardziej merytorycznie, ale oczywiście w sposób niepozbawiony humoru i ironii. W improwizacji zawsze szukamy emocji i charakterystycznych, silnych wyborów bohaterów i bohaterek, lubimy również słowotwórstwo i zabawę językową. Spróbujemy także szerzej uchwycić kontekst publikacji, której podtytuł brzmi przecież „co podręczniki mówią o kobietach”, przyglądając się polskiej szkole okiem komika. Zapewne poruszymy także stereotypy na temat kobiet, jednak bez napuszonego dydaktyzmudodaje Karolina Norkiewicz.

„Historia bez Polki” to inicjatywa Gazeta.pl wspierająca walkę o prawa kobiet i ich prawdziwie równe traktowanie mówi Agnieszka Siuzdak, dyrektorka pionu Gazeta.pl. – Mamy nadzieję, że zarówno nasza publikacja, jak i spektakl tworzony wspólnie z Klubem Komediowym staną się kolejnym przyczynkiem do dyskusji o kształcie polskiej edukacji oraz sposobie prezentowania w jej toku kobietdodaje Siuzdak.

Spektakl będzie transmitowany online 13 kwietnia od godziny 21:00, prosto ze sceny w klubie Rakieta w Warszawie. Do seansu można dołączyć na stronie głównej portalu Gazeta.pl.


Gazeta.pl jest w czołówce największych polskich portali internetowych, a jej serwisy należą do wiodących w swoich kategoriach tematycznych. Prezentują użytkownikom różnorodne treści, m.in. artykuły oraz autorskie materiały wideo – dostępne także poprzez aplikacje na urządzenia mobilne. Według badania Mediapanel w marcu 2021 r. serwisy Grupy Agora odwiedziło 17,6 mln użytkowników (real users), którzy wykonali 618,7 mln odsłon. Wśród najczęściej wybieranych serwisów znalazły się Wiadomosci.gazeta.pl, edziecko.pl, Plotek.pl, Sport.pl, Next.gazeta.pl, Moto.pl.