Internet Software House. Raport Interaktywnie.com

Przedsiębiorcy już wiedzą, że rozwiązaniem oszczędniejszym niż budowanie własnej infrastruktury informatycznej, bywa skorzystanie z usług Internet Software House’ów, czyli firm zewnętrznych, które w profesjonalny sposób przygotują rozwiązania działające online. Czy to zaawansowany CMS, aplikację obsługującą sklep internetowy czy platformę biznesową.
W raporcie Interaktywnie.com pisze między innymi o tym, kto powinien skorzystać z usług Internet Software House’ów oraz zyskującej na popularności chmurze. Eksperci w naszej publikacji wypowiadają się także o tym, jaki wpływ na rozwój branży ma i mieć będzie mobile oraz cloud computing i czego w związku z tym możemy spodziewać się w najbliższych latach.

W najnowszej publikacji Interaktywnie.com pokazujemy branżę ISH na tle rynku IT. Badająca polski rynek firma PMR jeszcze rok temu szacowała, że dynamika tego sektora wyniesie ponad 10 procent, zbliżając się do wartości 29 milionów złotych. Ostatecznie wynik był nieco gorszy – wzrost o 7,6 proc. i wartość na poziomie prawie 28 milionów.

Wartość rynku IT w Polsce
——————————————-
rok wartość dynamika
2004 16,0 mld zł 10,9 proc.
2005 18,1 mld zł 13,0 proc.
2006 20,6 mld zł 13,8 proc.
2007 24,0 mld zł 16,5 proc.
2008 26,9 mld zł 12,2 proc.
2009 24,5 mld zł -9,2 proc.
2010 25,9 mld zł 5,8 proc.
2011 27,9 mld zł 7,6 proc.
źródło: PMR

Nieco bardziej optymistyczni w szacunkach są autorzy raportu Computerworld TOP200, którzy wartość polskie go rynku IT oceniają na 31,3 miliarda zł, jednak i w tych zestawieniach trend jest bardzo podobny.

Biorąc pod uwagę szybki rozwój wykorzystania internetu w biznesie, łatwo wysnuć wniosek, ze coraz większy udział w wartości sektora IT maja produkty i usługi realizowane w sieci. Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu The Boston Consulting Group, przygotowanego na zlecenie Google Polska wynika, ze już w 2009 roku wartość tak zwanej gospodarki internetowej w Polsce wyniosła 35,7 miliarda złotych, czyli 2,7 Produktu Krajowego Brutto. Do 2015 roku prognozy mówią o wzrostach na poziomie 14 proc. rocznie. A rozwiązania, pozwalające na skuteczne prowadzenie i wspomaganie biznesu w sieci to właśnie domena Internet Software House’ów.

– “Jeszcze nie tak dawno temu, jedno na około dwadzieścia zapytań, które otrzymywaliśmy, dotyczyło aplikacji mobilnych. Obecnie jest to stosunek około jeden na siedem zapytań”” – komentuje Michał Sosin, business development manager Da Vinci Studio. – Naturalna konsekwencja procesu migracji technologii stacjonarnych na przenosne jest fakt, ze coraz wiecej firm interesuje sie rozwojem lub bierze pod uwage perspektywe rozwoju mobilnych rozwiazan B2C oraz B2B.

– “”W ostatnim roku zauważyliśmy istotny wzrost zapytań o systemy dedykowane, wspierające niestandardowe, trudne modele biznesowe. Firmy coraz częściej szukają swojej szansy rozwoju lub umocnienia pozycji w innowacjach zarówno technologicznych jak i biznesowych. Konkurencyjność polskich firm jak i europejskich w obszarze niższych kosztów efektywności pracy dochodzi już do optimum i, mając tę świadomość, szukają takich modeli i rozwiązań, które zapewnią im chwilową przewagę”” – stwierdza Jarosław Walczuk, dyrektor ds. rozwoju w spółce e-point. – Obecnie nie da się uzyskać tej przewagi nie wspierając jej systemami informatycznymi. Są one kompletnymi rozwiązaniami integrującymi się z wewnętrznymi systemami firm i wspierającymi prace poszczególnych działów.

Dziś, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, systemami do automatycznej, internetowej wymiany danych na zewnątrz przedsiębiorstwa pochwalić się może 66 pr ocent polskich firm, a do wewnętrznej komunikacji używa ich 35 procent. W ciągu roku wzrost wyniósł odpowiednio 17 i 1 punkt procentowy.

Pobierz pełny, bezpłatny raport Interaktywnie.com
—————————————————————————-
http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/internet-software-house-raport-interaktywnie-com-24499