5 wskazówek jak wypromować aplikację mobilną

5 wskazówek jak wypromować aplikację mobilną
3/4 Polaków korzysta z aplikacji mobilnych. Możliwość wykonania szybkich płatności w aplikacji sprawia, że coraz więcej użytkowników decyduje się na spontaniczne zakupy. Wydają średnio o 1/3 więcej niż konsumenci korzystający z m-strony, choć wciąż jeszcze o 1/5 mniej niż klienci kupujący online za pośrednictwem laptopa czy komputera stacjonarnego. Głównym problemem dla marketerów i sprzedawców jest jednak skłonienie internautów do aktywnego korzystania z aplikacji. Eksperci radzą w jaki sposób efektywniej promować aplikację mobilną.

W czym tkwi siła aplikacji mobilnych? Powstają po to, aby odpowiadać na potrzeby klienta, który np. szuka niedrogiej restauracji, gdzie mógłby wybrać się na obiad lub chce poznać najszybszy sposób dotarcia w dane miejsce. Ułatwiają konsumentowi komunikację, a także skłaniają do spontanicznych zakupów. Eksperci z Sociomantic Labs podpowiadają jak skutecznie promować aplikację, aby użytkownik ją zainstalował i aktywnie z niej korzystał.

Wybierz właściwy cel sprzedażowy

Pierwszym krokiem jest wybór celu, który marketer chce osiągnąć. Zwiększenie liczby pobrań aplikacji, poprawienie współczynnika konwersji, wzrost sprzedaży poprzez aplikację – ważne, aby cel był jasno sprecyzowany. Coraz częściej zdarza się, że problemu nie stanowi instalacja aplikacji, bowiem wielu użytkowników już ją ma, lecz niski odsetek osób z niej korzystających. Jak wynika z badań firmy Appboy, im więcej czasu upływa od pierwszego użycia zainstalowanej aplikacji, tym mniej użytkowników do niej wraca. Na drugi dzień po instalacji korzysta z niej ponownie 24 proc. użytkowników, po dwóch tygodniach już tylko 14 proc., a po dwóch miesiącach zaledwie 5 proc.

Optymalizuj pozycję w AppStore

Szacuje się, że w 2017 roku na świecie będzie już niemal 269 mld aplikacji mobilnych do pobrania. Oznacza to, że będzie ich 33 razy więcej niż ludzi. Nic dziwnego, że twórcy aplikacji muszą zawzięcie walczyć z konkurencją – choć 2/3 właścicieli smartfonów ma zainstalowanych na telefonie ponad 10 aplikacji, to aktywnie korzysta zaledwie z kilku. Dlatego kolejnym krokiem w promocji aplikacji jest zawalczenie o jak najwyższą pozycję w AppStore. Badania pokazują, że to tutaj ponad połowa właścicieli smartfonów szuka ciekawych aplikacji. I chociaż do tej pory pozycjonowanie i optymalizacja (SEO) kojarzyły się wielu marketerom głównie ze stronami internetowymi, to jednak w dobie stale rosnącego znaczenia kanału mobile zwiększa się konieczność zadbania również o ASO (App Store Optimalization), czyli optymalizację i pozycjonowanie aplikacji mobilnych. Wśród głównych czynników, które mogą wpłynąć na ASO, można zaliczyć przede wszystkim: tytuł aplikacji, słowa kluczowe dla aplikacji, ale również liczba pobrań, oceny i recenzje.

Skuteczny partner techniczny to podstawa

Blisko 80 proc. wydatków na mobilne aplikacje w USA jest przeznaczanych na kampanie promujące instalacje aplikacji. Jak podkreślają eksperci z Sociomantic Labs, ważnym elementem w skutecznej promocji aplikacji mobilnej jest wybór właściwego partnera technicznego, którego narzędzia umożliwią skuteczną realizację założeń kampanii marketingowych w mobile’u oraz śledzenia ich wyników. Właściwa integracja SDK partnera z aplikacją firmy pozwoli zredukować koszty i zwiększy efektywność planowanych działań np. poprzez zapewnienie dodatkowych funkcjonalności takich jak śledzenie zdarzeń w aplikacji. W efekcie wykorzystane rozwiązania technologiczne umożliwią m.in. zwiększenie zaangażowania użytkowników oraz obniżenie liczby porzuceń aplikacji.

Buduj lojalność klienta – to inwestycja, która się opłaca

Badania pokazują, że nawet 2/3 zainstalowanych aplikacji nigdy nie zostaje użytych przez właścicieli smartfonów. Jednocześnie tylko 16 proc. z nich zostaje wykorzystanych więcej niż dwa razy. Brak inwestycji w działania mające służyć budowaniu lojalności klienta mogą zaprzepaścić efekty nawet najlepszej kampanii, której celem byłaby instalacja aplikacji. Lojalność nie rodzi się z dnia na dzień. Marketerzy muszą prowadzić działania długoterminowe i przede wszystkim poznać cykl życia klienta. Użytkownik zainstalował aplikację, ponieważ uznał, że prawdopodobnie mu się do czegoś przyda albo może przydać w przyszłości. Twórcy aplikacji muszą dołożyć wszelkich starań, aby zwiększać funkcjonalność oraz użyteczność aplikacji, a potem o tym użytkownikowi przypominać. Warto robić wszystko, aby go zaangażować, np. stosować spersonalizowane powiadomienia, tzw. Mobile Push-e, wysyłane do użytkownika w chwili, gdy ten nie korzysta z aplikacji. Jak wynika z danych Insidera, powiadomienia push zwiększają zaangażowanie użytkowników aplikacji o nawet 84 proc.

 

Aplikacje mobilne stanowią jedno z najskuteczniejszych m-narzędzi zarówno pod kątem wysokiego współczynnika konwersji dla reklam (o 70 proc. wyższe w porównaniu do m-stron), jak i samej sprzedaży odbywającej się za ich pośrednictwem (o 50 proc. większa sprzedaż w stosunku do stron mobilnych). Ich olbrzymi potencjał w e-reklamie jest obecnie wykorzystywany w niewielkim stopniu. To jednak powinno się już wkrótce zmienić. Przyszłość reklamy online jest bowiem coraz bardziej mobilna.

Praktycy.com