Pełna księgowość i zdalna współpraca – czego firmy oczekują od biur rachunkowych?

Pełna księgowość i zdalna współpraca – czego firmy oczekują od biur rachunkowych?

Większość przedsiębiorców (60%) uważa, że współpraca z biurem rachunkowym może odbywać się zdalnie – wynika z analizy portalu Oferteo.pl. Wśród usług, jakich najczęściej poszukują, jest prowadzenie księgowości i sporządzanie deklaracji podatkowych. Czego potrzebują przedsiębiorcy?

 

Przedsiębiorcom w relacjach z księgowymi najczęściej zależy na pełnej obsłudze i kompleksowym prowadzeniu księgowości – aż 90% określiło w ten sposób swoje zapotrzebowanie na ich usługi. Jedna trzecia firm potrzebowała wyspecjalizowanej obsługi kadrowo-płacowej.

Według analizy Oferteo.pl firmy zgłaszają się też z potrzebami wynikającymi z ich aktualnej sytuacji i bieżącego zapotrzebowania. Oczekują wtedy sporządzania deklaracji podatkowych czy też sprawozdań finansowych. Z kolei 38% wskazań dotyczyło doradztwa podatkowego – a więc usługi, która jest przedsiębiorcom szczególnie potrzebna w świetle zmian związanych z poszczególnymi Tarczami Antykryzysowymi oraz Polskim Ładem. Warto przy tym pamiętać, że specjaliści, którzy zajmują się doradztwem podatkowym, muszą posiadać specjalne uprawnienia, w tym zdać państwowy egzamin organizowany przez Ministerstwo Finansów.

Cyfrowe trendy przyspieszają w czasie pandemii?

Według analizy Oferteo.pl, największego polskiego portalu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, 60% przedsiębiorców zakłada, że współpraca z biurem rachunkowym może się odbywać w trybie zdalnym. Przesyłanie faktur i innych dokumentów drogą elektroniczną nabrało znaczenia zwłaszcza w okresie pandemii i lockdownów, kiedy zaistniała konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów. Wielu przedsiębiorców przekonało się wtedy, że można komunikować się z księgowością drogą elektroniczną i nie musi to oznaczać spadku jakości usług. – Praca ze specjalistami, która odbywa się w trybie zdalnym, pozwala na poszukiwanie ich nawet z dala od miejsca prowadzenia działalności. Nie trzeba wówczas kierować się kryterium fizycznej bliskości lokalizacji biura rachunkowego – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl. – Dzięki temu podczas wyboru można skupić się na merytorycznych kryteriach, takich jak opinie innych użytkowników czy doświadczenie specjalistów.

Kiedy firmy szukają specjalistów?

Z danych zgromadzonych przez Oferteo.pl wynika, że firmy najczęściej poszukują specjalistów w pierwszym kwartale roku. W 2021 roku użytkownicy serwisu złożyli najwięcej zapytań kolejno w marcu, styczniu i lutym. Jeśli chodzi o formę prawną firm, najczęściej zapytania pochodziły od osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze (65%) oraz spółek z o. o. (29%).

Metodologia

Prezentowane dane pochodzą z analizy ponad 9600 zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl przez podmioty poszukujące usług księgowych od stycznia do końca listopada 2021 roku.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem oferteo.pl zarejestrowane w serwisie firmy działające w danej branży mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących aktualnie konkretnych usług lub produktów. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.