Praca z telefonu lub rekomendacji – czyli jak zmienia się model poszukiwania zatrudnienia?

Z danych LMC – właściciela aplikacji mobilnej Praca za Rogiem – wynika, że 76% Polaków w wieku produkcyjnym było zainteresowanych nowymi ofertami pracy lub zapoznało się z nimi w ciągu 12 miesięcy . Co było dla nich głównym źródłem wiedzy o wakatach? 40%, by pozyskać informacje o nowych ofertach, korzystało z aplikacji mobilnej. Ponad 1/3 badanych czerpała wiedzę z rekomendacji znajomych.
Na znaczeniu zyskały także sieci społecznościowe, jak Facebook czy Linkedin (15%). Zmalała natomiast r/r częstotliwość kontaktów bezpośrednich pracodawców z kandydatami.

Badania potwierdzają, że coraz mniej korzystamy z ogłoszeń zamieszczanych w prasie. Coraz rzadziej poszukujemy też nowego miejsca zatrudnienia na portalach pracy czy poprzez wpisywanie haseł kluczowych do wyszukiwarki. Dla 46% badanych podstawowym narzędziem do znalezienia nowych ofert jest telefon komórkowy. Dużą rolę w procesie poszukiwania mają znajomi i ich rekomendacja (41%).

A co jest dziś głównym motywatorem do zmiany?

Na pierwszym miejscu nadal wymieniamy wyższe (o minimum 20%) wynagrodzenie (44% respondentów). Na znaczeniu zyskują jednak kwestie miękkie – prawie 30% badanych zmieniło miejsce zatrudnienia w poszukiwaniu lepszego środowiska pracy. Wśród istotnych aspektów znalazły się również: wyższa elastyczność w miejscu pracy, łatwiejsza dostępność
(w tym dogodniejszy dojazd, lepsza lokalizacja) oraz zakres obowiązków (po 25% wskazań).
– Żyjemy coraz szybciej i poszukujemy rozwiązań, które zapewnią nam jak najlepsze efekty w możliwie najkrótszym czasie. Stąd poszukiwanie pracy wśród znajomych czy też sięganie po aplikację mobilną, w której aktualne, spersonalizowane oferty pracy można przeglądać w dowolnym miejscu i czasie, a po drugiej stronie urządzenia mamy potencjalnego pracodawcę, który na bieżąco, bezpośrednio odpowiada na nasze ewentualne pytania i udziela informacji zwrotnej.

Co więcej – oferty pracy otrzymujemy w oparciu o naszą geolokalizację – tak, by do minimum skrócić czas dojazdów do i z pracy – mówi Bartosz Jakubowski, Marketing Manager Poland, LMC s.r.o. Z badania zrealizowanego na zlecenie LMC wynika, że 22% Polaków aktywnych zawodowo zmieniło pracę w ciągu 12 miesięcy, a 38% planuje szukać nowej w ciągu najbliższego roku. Wyzwaniem dla pracodawców pozostaje dotarcie z ofertami do osób, które nie myślą o zmianie zatrudnienia.- Nasze doświadczenie na czeskim rynku utwierdza nas w przekonaniu, że podstawą skuteczności narzędzi rekrutacyjnych jest elastyczne dostosowywanie ich do zmieniających się potrzeb społecznych. Przetestowaliśmy to dokładnie w Czechach, gdzie nasza aplikacja mobilna jest już dziś numerem jeden. Stała się też skutecznym kanałem dotarcia do osób deklarujących brak zainteresowania pracą, którzy nie wiedzieli o tym, że zatrudnienie na preferowanych warunkach czeka na nich w najbliższej okolicy – dodaje Bartosz Jakubowski.

Zmieniający się model poszukiwania pracy jest pochodną nie tylko szybkiego trybu życia i postępu technologicznego, ale również stopnia dojrzałości naszego systemu rekrutacji. Z ostatniego rankingu Labour Market Performance Index opracowanego przez PwC wynika, że pod tym względem trochę się u nas zmieniło – od 2007 roku awansowaliśmy o 10 pozycji, na 21. miejsce wśród krajów OECD. Oczekiwanie na odpowiedzi ze strony pracodawców nadal jest jednak długie, wciąż też mocno pokutuje kwestia udzielania informacji zwrotnej, podczas gdy jednym z podstawowych wymagań dzisiejszego kandydata jest bezpośrednia, otwarta komunikacja z firmą.
Szczegółowe informacje na temat LMC są dostępne na www.lmc.eu/pl/. Aplikację Praca za Rogiem można pobrać pod linkiem: https://pracazarogiem.pl/.

***
O LMC
LMC jest liderem rynku rekrutacji oraz wiodącym dostawcą rozwiązań rekrutacyjnych dla pracodawców i kandydatów w Czechach. Współpracuje z ponad 22 tys. firm w Europie. Za jego pośrednictwem pracę znalazło już ponad 5 milionów osób.
LMC należy do sieci Alma Career – europejskiego lidera rynku rekrutacji i właściciela portali z ofertami pracy w Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Łotwie, Polsce, Serbii, Bośni, na Węgrzech, Słowacji oraz na Litwie.
Firma powstała w 1996 roku w Czechach. Obecnie jej usługi są dostępne również w Finlandii i na Słowacji, a od 2018 roku swoją działalność rozwija także w Polsce.
LMC prowadzi czołowe czeskie portale pracy (Jobs.cz oraz Prace.cz) oraz oferuje szereg rozwiązań wspomagających kandydatów w znalezieniu zatrudnienia w Czechach i w Polsce (m.in. Praca za Rogiem, Teamio.com, Seduo.cz).