Ranking serwisów zakupów grupowych

Od pojawienia się pierwszych serwisów zakupów grupowych na polskim rynku minęły ponad dwa lata. Z takiej formy nabywania produktów i usług korzystają miliony internautów. Padają nowe, liczone w dziesiątkach tysięcy rekordy w ilości sprzedawanych kuponów. E-commerce kwitnie mimo kryzysu, a być może właśnie z tego powodu.
Duża popularność serwisów widoczna jest również w mediach. Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sprawdziła, który z portali oferujących zakupy grupowe cieszył się na największym medialnym zainteresowaniem od 1 stycznia do 30 września br. Badaniem objęto materiały z prasy, internetu i RTV na temat: Citeam, Cuppon, Deallx, Fastdeal, Gruper, Groupon, Happyday, Mydeal, Okazik, Sweetdeal – łącznie na ich temat ukazało się blisko 6,7 tys. informacji.

Pod względem liczby publikacji wśród 10 najpopularniejszych serwisów prowadzi Groupon (2917 publikacje), który jako pierwszy zadebiutował na polskim rynku. O drugim w klasyfikacji, Gruperze, ukazało się prawie trzy raz mniej informacji (1107). Podium zamyka serwis Citeam – pojawił się w mediach 992 razy. Informacje na temat lidera zestawienia wygenerowały ekwiwalent reklamowy o wartości blisko 21,5 mln zł. Osiągnęły również najwyższy poziom potencjalnych kontaktów z odbiorcami – wskaźnik dotarcia wyniósł ponad 1,8 mld. Z materiałami na temat Grupera miało szansę zetknąć się ponad 250 mln osób, natomiast informacje o Citeamie, choć było ich mniej, dotarły do 300 mln odbiorców. Warto zauważyć, że znajdujący się poza podium Sweetdeal, osiągnął drugą w zestawieniu wartość AVE (ponad 7,6 mln zł), wyprzedzając portale Citeam (6,5 mln zł) i Gruper (6,2 mln zł).

– “Warto zauważyć, że zarówno Gruper, jak i Sweetdeal, działają w strukturach największych polskich wydawnictw prasowych, czyli Grupy Polskapresse i Mediów Regionalnych, które są odpowiedzialne m.in. za największe dzienniki oraz lokalne serwisy informacyjne. Myślę, że ma to duże znaczenie w ocenie obecności poszczególnych serwisów zakupów grupowych w prasie oraz internecie”” &#8211