Wszystkich Świętych: sklepy otwarte 1 listopada

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z kodeksem pracy, tego dnia markety i dyskonty będą nieczynne. Zakupy będzie można zrobić w małych sklepach – pod warunkiem, że za ladą staną ich właściciele – oraz na stacjach benzynowych.
We Wszystkich Świętych nie będzie można zrobić zakupów w dużych sieciach handlowych i dyskontach takich jak Biedronka, Lidl, Tesco, Kaufland czy Auchan. 1 listopada obowiązuje zakaz handlu dla osób zatrudnionych na umowę o pracę – oznacza to, że we Wszystkich Świętych sprzedawać mogą jedynie właściciele sklepów lub pracownicy zatrudnieni na umowie-zlecenie lub umowie o dzieło.

1 listopada będą więc czynne niektóre małe sklepy osiedlowe czy franczyzowe. We Wszystkich Świętych będzie można  zrobić zakupy w wybranych sklepach sieci Żabka i Freshmarket. Jak poinformował właściciel sieci, decyzja o otwarciu sklepów należy do osób prowadzących poszczególne placówki. Żabka i Freshmarket we Wszystkich Świętych będą jednak czynne krócej niż zwykle – od 9:00 do 19:00 lub od 11:00 do 21:00. 1 listopada otwarte będą też sklepy przy stacjach benzynowych. Zakaz pracy w handlu w święta nie dotyczy też aptek, kwiaciarni, kawiarni, restauracji, barów i innych obiektów użyteczności publicznej.

Wszystkich Świętych to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Za złamanie przepisów kodeksu pracy grozi kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Pracy, 15 sierpnia 2016 r. co piąty mały sklep nie przestrzegał zakazu pracy w święto. 15 sierpnia 2016 r. co piąty mały sklep nie przestrzegał zakazu pracy w święto.

Źrodło: Bankier.pl