Wyszukiwarki Wirtualnej Polski i Netsprint indeksują domeny z polskimi znakami

Wirtualna Polska (wp.pl) oraz NetSprint (netsprint.pl) wprowadziły w swoich wyszukiwarkach mechanizmy umożliwiające indeksowanie i wyszukiwanie stron pochodzących z domen zawierających w nazwach polskie znaki diakrytyczne. Wcześniej podobna możliwość została dodana do Katalogu Stron WWW portalu WP.Oznacza to, że od tej chwili można do wspomnianych wyszukiwarek oraz Katalogu Stron WWW Wirtualnej Polski zgłaszać strony mające w domenie znaki narodowe, np. o adresie www.żółty.pl.

Możliwość rejestracji domen ze znakami narodowymi została wprowadzona przez NASK, jako pierwszego operatora w Europie, 11 września b.r. Obsługa takich domen odbywa się zgodnie ze standardem IDNA (RFC 3490). Do prawidłowej obsługi domen z polskim znakami niezbędna jest jedna z poniższych przeglądarek internetowych:

*Microsoft Internet Explorer wersja 5.0 lub nowsza + VeriSign i-NavTM plug-in (http://idn.verisign-grs.com/plug-in/index.jsp)

* Netscape 7.1/Mozilla 1.4 lub nowsza + plug-in (http://devedge.netscape.com/viewsource/2003/idn)

* Opera 7.20 lub nowsza + plug-in (http://www.opera.com)

NASK oferuje rejestrację domen w 50 językach narodowych w skryptach: łacińskim, arabskim, greckim i hebrajskim. Pracuje tez nad umożliwieniem rejestracji domen w 350 językach narodowych.

Od momentu rozpoczęcia przez NASK rejestracji domen z polskimi znakami z możliwości tej skorzystało już niemal 4000 serwisów (w porównaniu do 192,000 wszystkich zarejestrowanych domen .pl) – stwierdza Andrzej Bartosiewicz, kierownik działu domen NASK. Wszystko wskazuje na to, że coraz więcej twórców serwisów będzie się przekonywać do takich adresów i liczba domen polskojęzycznych będzie systematycznie rosła.

W ostatnich miesiącach otrzymaliśmy dużo zapytań od naszych Użytkowników dotyczących rejestrowania domen z polskimi znakami – stwierdza Grzegorz Borowski z portalu Wirtualna Polska. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom podjęliśmy decyzję o usprawnieniu naszego mechanizmu indeksującego, aby uwzględniał on również te domeny. Dzięki temu właściciele serwisów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z oferty NASKu nie muszą się już dłużej martwić o to, że ich strona nie znajdzie się w wynikach wyszukiwania na WP.pl i NetSprint.pl.

Jednym z głównych założeń naszej wyszukiwarki jest jak najlepsze dostosowanie do wymogów języka polskiego i koncentrowanie się na dogłębnym przeszukiwaniu zasobów polskiego internetu. – mówi Artur Banach z NetSprint.pl Pomimo, że obecnie korzystanie z „narodowych” domen jest wciąż utrudnione (np. w przypadku części popularnych przeglądarek wymaga instalacji plug-inu), w stosunkowo krótkim czasie ich indeksowanie przez NetSprinta istotnie wzbogaci zasoby, jakie udostępniamy internautom.

Liczba użytkowników Internetu w Zachodniej Europie przekracza liczbę użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Według szacunków IDC w 2005 r. osiągnie ona liczbę 250 milionów użytkowników. Jak podaje Global Internet Statistics 43 proc. użytkowników Internetu nie zna języka angielskiego. Tymczasem 68 proc. stron www posługuje się właśnie tym językiem (Global Reach, 12/02).