Jaki kontent wybierają kobiety, a jaki mężczyŸni?

Z badań przeprowadzonych przez Honigman Media wynika, że wbrew stereotypom blisko połowa mężczyzn traktuje zakupy jako formę relaksu – podobnie jak robią to kobiety. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób należy personalizować treśœci reklam oraz komunikatów marketingowych kierowanych do tych dwóch grup odbiorców. Niedawno definiował je sam produkt – pralki wybierane były głównie przez kobiety, a samochody przez mężczyzn. Dziœś takie podejśœcie jest już nieaktualne.
Rozwiązaniem tej kwestii jest poznanie obu grup konsumentów dzięki analizie danych – wskazuje Marta Pszona, Head of Content Marketing Sales w SCOOP – spółce należącej do grupy AdNext.

Jednymi z istotnych elementów podczas planowania komunikatu są ilośœć i natężenie informacji w nim zawartych. Podczas projektowania kontentu w naszym zespole przekaz dostosowujemy zarówno do założeń i rodzaju kampanii, jak i do preferencji mężczyzn lub kobiet. Pierwsza grupa na przykład dużo większą uwagę skupia na marce i wierzy, że decyduje ona o jakośœci produktu. MężczyźŸni potrzebują prostych komunikatów, które nie zawierają wielu różnych opcji. Jedynie 4% mężczyzn zainteresowanych jest zawartoœścią katalogów, w których zebrana jest duża ilośœć produktów. Kobiety nie tylko lepiej odczytują emocje, ale są również w stanie skupić się na większej ilośœci szczegółów i z tego też względu sš lepszymi poszukiwaczami okazji oraz promocji – podkreśœla Marta Pszona, SCOOP (grupa AdNext).

International Journal of Consumer Studies opublikował badanie pokazujące, że kobiety odwiedzają o 30% więcej sklepów internetowych przed dokonaniem zakupu niż mężczyźŸni. Poszukują w nich przekazów opartych przede wszystkim na podkreśœlaniu funkcjonalnośœci produktów. Komunikaty kierowane do mężczyzn koncentrują się na zapewnieniu o tym, że korzystanie z danego produktu jest prestiżowe.

Nowym trendem wykorzystywanym do kreowania efektywnego kontentu jest non-rational influence. Zgodnie z nim zawartośœć komunikatów ograniczona jest jedynie wyobraŸźnią marketera. Non-rational influence daje możliwośœć skomponowania komunikatu, który sięga dużo głębiej niż tylko do cech produktu. Dobrym przykładem takiego podejœścia do tworzenia przekazów jest reklama marki AXE, w której atrybutami męskoœści są: nos, obcas, sos i mózg. Przekaz reklamowy ma powodować identyfikację mężczyzn z marką. W przypadku kobiet z takim zabiegiem spotykamy się znacznie rzadziej, a jeœśli już, to zawiera on zdecydowanie więcej elementów odwołujących się do emocji – wskazuje Marta Pszona, SCOOP (grupa AdNext). Do kobiet adresowane są przekazy oparte na koncepcji logical persuasion. Dzieje się tak dlatego, że dokonują one wyborów, zazwyczaj biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne i funkcjonalne walory produktów.

Mężczyzn i kobiety odróżnia ponadto odmienne podejœście do objętośœci kontentu. Kobiety są w stanie zapamiętać znacznie więcej informacji niż mężczyźŸni, którzy skupiają się na pojedynczych i czasem przypadkowych obrazach. W naszym zespole dostrzegamy, że kobiety wymagają częstszego kontaktu z komunikatem, ponieważ nie tylko zapamiętują z niego więcej, ale także często szczegółowo go analizują. Proces decyzyjny przebiega u nich wolniej, m.in. dlatego że porównują różne produkty dostępne na rynku. MężczyźŸni natomiast potrafią dokonać zakupu impulsywnie, opierając się na jednorazowym kontakcie z reklamą – komentuje Marta Pszona, SCOOP (grupa AdNext).

Dzięki narzędziom do śœledzenia ruchu w Internecie, takim jak na przykład NextClick, reklamodawca może dowiedzieć się, kogo tak naprawdę interesuje jego produkt. Dobór kontentu w pewien sposób determinuje, która z grup – mężczyźŸni czy kobiety – będzie jego głównym odbiorcą.