Wirus żąda od polskich internautów 100 euro za odblokowanie komputera

Od maja polscy internauci stali się celem wirusa Weelsof, który uniemożliwia użytkownikom dostęp do komputerów a za usunięcie blokady żąda 100 euro – podaje CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK. Z treści komunikatu wyświetlanego przez złośliwe oprogramowanie wynika, że blokada jest spowodowana naruszeniem tajemniczych przepisów
o „kontroli informacyjnej oraz zabezpieczenia informacji”. Eksperci podkreślają, że staranność przygotowania komunikatu i podszywanie się nadawcy pod polską policję może wprowadzać w błąd wielu internautów.

Wśród wymienionych w komunikacie przyczyn nałożenia blokady znajduje się używanie komputera do odtwarzania zakazanych stron internetowych oraz stron zawierających pornografię dziecięcą, jak również do przekazywania zakazanych informacji i przechowywania nielegalnych plików. Zapłacenie, za pośrednictwem wskazanego systemu płatności internetowej, „opłaty karnej” w wysokości 100 euro ma spowodować przesłanie klucza, dzięki któremu możliwe będzie zdjęcie blokady. Umieszczony w komunikacie logotyp oraz adres e-mail sugeruje, że komputer został zablokowany przez jednostkę policji zajmującą się kontrolą treści w Internecie.

Przyczyną tych problemów jest Weelsof, czyli złośliwe oprogramowanie typu ransomware (z ang.: ransom – okup, software – oprogramowanie), które – wnikając do komputera – blokuje dostęp do jego zasobów, a następnie za usunięcie blokady żąda zapłacenia okupu. Wirus dostaje się do komputera poprzez luki w niezaktualizowanych programach, jak na przykład przeglądarki internetowe czy też czytniki dokumentów, i wyświetla komunikat informujący użytkownika o powodzie blokady. Złośliwe oprogramowanie wyłącza proces Explorera (znika menu „Start”), ukrywa wszystkie okna, a następnie wyświetla komunikat proszący o wniesienie opłaty.

Z przeprowadzonej w laboratorium CERT Polska analizy wynika, że Weelsof nie powoduje żadnych innych szkód w postaci infekowania, kasowania czy szyfrowania pozostałych plików. Dotychczas ten rodzaj złośliwego oprogramowania atakował użytkowników głównie w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Belgia, Francja, Grecja, Włochy czy Hiszpania. Od maja CERT Polska otrzymuje doniesienia, że wirus aktywny jest również w Polsce. W pierwszej połowie czerwca pojawił się nowy wariant złośliwego oprogramowania, które podaje kwotę opłaty karnej w złotówkach. Dodatkowo, jeżeli użytkownik posiada konto na portalu społecznościowym Facebook – w treści komunikatu ostrzegawczego pojawi się imię i nazwisko zalogowanej osoby.

„Złośliwe oprogramowanie typu ransomware jest znane od dawna. Staranne przygotowanie polskiej wersji wirusa Weelsof pod względem językowym i podawanie się za jednostkę polskiej policji świadczy o tym, że ta forma cyberprzestępczości stale się rozwija i może wprowadzić w błąd wielu polskich internautów.” – mówi Tomasz Bukowski z CERT Polska. „Aby odblokować swój komputer nie trzeba jednak płacić. Najprostszą metodą usunięcia problemu jest wpisanie <<poprawnego>> kodu systemu płatności internetowej UKASH, który wykorzystuje wirus. Weelsof sprawdza jedynie początek kodu,

który łatwo można znaleźć w Internecie, nie weryfikuje natomiast czy jest to poprawny, aktywny numer. Innym sposobem, przeznaczonym dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jest uruchomienie komputera w trybie awaryjnym i ręczne usunięcie z dysku zmian wprowadzonych przez złośliwe oprogramowanie. Aby skutecznie zabezpieczać się przed zagrożeniem należy pamiętać o legalnym i w pełni funkcjonalnym programie antywirusowym oraz bieżącej aktualizacji systemu Windows i używanych programów.” – podkreśla Tomasz Bukowski.

Więcej informacji na temat opisanego zjawiska znajduje się na stronie CERT Polska: http://www.cert.pl/news/5483

******
O NASK

NASK jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badań naukowych jest opracowywanie rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team). Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki (m.in. ARAKIS – system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci). NASK prowadzi także rejestr domeny .pl. Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia dla firm i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa ICT. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży.
W ramach programu funkcjonuje Dyżurnet.pl, punkt kontaktowy, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie.